Zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodów

Dlaczego warto wybrać naszą firmę?

Inwestor, kupując dom, zwykle nie otrzymuje przyzwoicie zaplanowanego ogrodu. Najczęściej jest to obszar wyłożony nawierzchnią i obsiany złej jakości trawą. Sporadycznie zdarza się, że granice obsadzone są żywopłotem z tuj. Takiej przestrzeni brakuje podstawowych funkcji – reprezentacyjnej, użytkowej i rekreacyjnej. Nie posiada ona również odpowiedniej kompozycji, umiejętnie łączącej ogród z krajobrazem i domem. Ogród jedyny w swoim rodzaju, komfortowy, funkcjonalny, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, będący przedłużeniem wnętrza naszego domu, powstanie jedynie za sprawą należycie sporządzonego projektu. Projektu, który zostanie opracowany przez profesjonalistów w kilku istotnych etapach, takich jak: inwentaryzacja terenu, dokumentacja fotograficzna, tworzenie koncepcji projektowej, projektu technicznego, wizualizacji, projektu automatycznego nawodnienia ogrodu oraz oświetlenia, a także kosztorysu. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi projektowe oraz realizację. Oznacza to, że prócz podstawowego etapu tworzenia ogrodu – planowania zieleni, projektujemy i wykonujemy elementy techniczne takie jak nawierzchnie, murki oporowe, instalacje drenujące, nawadniające, oświetlenie oraz elementy małej architektury ogrodowej: altany, grille, wędzarnie, pergole, trejaże itp. Do tworzenia ogrodów wykorzystujemy wiedzę, wieloletnie doświadczenie oraz fachowy sprzęt.

 

Jakie usługi świadczymy:

 

Nasadzenia roślinne

Technika wykonywania nasadzeń przez Naszą Firmę jest zgodna ze sztuką ogrodniczą. Rośliny dołowane są w żyznym podłożu, a następnie obficie podlewane. Przed wyborem roślin dokonujemy oceny materiału ze szkółki, tak więc wybierane są jedynie zdrowe i silne okazy. Rośliny pozyskujemy w rozsądnych cenach z zaprzyjaźnionych szkółek, należących do Związku Szkółkarzy Polskich.

Montaż i serwis systemu nawadniającego

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej formy podlewania ogrodu np. wężem ogrodowym na rzecz nowoczesnego, ekonomicznego i automatycznego nawadniania. Ten rodzaj podlewania roślin zaskarbił sobie znaczne grono zwolenników. Nic w tym nadzwyczajnego, bowiem automatyczne nawadnianie posiada wiele zalet. Między innymi znacząco wpływa na oszczędność pieniędzy. Dzieje się tak poprzez możliwość kontroli ilości zużytej wody. Odpowiednio zaprogramowany i skonstruowany system będzie dawkował wodę, uwzględniając aktualne nasłonecznienie oraz wilgotność gleby. Rozsądne racjonowanie dawki ogranicza odparowywanie wody. Zaletą, którą nade wszystko cenią sobie osoby zapracowane to oszczędność czasu. Przez zautomatyzowanie zabiegu podlewania ogrodu nie musisz tracić czasu na regulację zraszaczy czy rozwijanie węża.

Głównym celem automatycznego nawadniania, wpływającym na estetykę ogrodu, jest zapewnienie prawidłowego rozwoju roślin. Podlany trawnik będzie tworzył gęstą jednolita darń, a drzewa, krzewy, byliny oraz trawy ozdobne będą rozwijały się efektownie.

Nasza Firma oferuje montaż systemu nawadniania. Architekt na podstawie przeprowadzonych pomiarów ciśnienia i wydatku wody, a następnie wykonanych niezbędnych obliczeń, tworzy projekt oszczędnego i efektywnego nawadniania trawnika oraz rabat. Projekt zawiera szczegółowy rozkład każdej sekcji nawadniania z uwzględnieniem rodzaju elektrozaworów, pomp, filtrów i średnicy rur. Projekt posiada informacje odnośnie rodzaju zastosowanych dysz rotacyjnych, statycznych, mikrozraszaczy czy też linii kroplującej. System nawadniania instalowany jest przed założeniem trawnika. Rury systemu nawadniającego umieszcza się w rowkach na odpowiedniej głębokości oraz montuje zraszacze i przepłukuje całą instalację. Linie kroplujące układa się na powierzchni maty antychwastowej w rabatach, przepłukuje, a następnie przysypuje żwirem bądź korą. Studzienkę z zaworami umieszcza się w ziemi. Przed przysypaniem sprawdzana jest szczelność instalacji oraz czy wszystkie elementy prawidłowo spełniają swoją funkcję. Usprawnieniu pracy systemu pomaga zainstalowanie czujnika przepływu, wilgotności gleby oraz opadu. Ostatnim etapem jest programowanie sterownika.

Firma Dream Garden prowadzi serwis systemu nawadniania. Wymieniamy podzespoły instalacji, przeprogramowujemy sterownik, a także przeprowadzamy konserwację i zabezpieczanie instalacji. Należy pamiętać, że przed zimą, każdy system należy przedmuchać za pomocą kompresora.

Montaż oświetlenia ogrodowego 230V oraz 12V

Oprawą dla całego ogrodu jest oświetlenie. Pozwala ono cieszyć się ogrodem po zmierzchu, tworzy unikalny nastrój, oraz podnosi bezpieczeństwo. Oświetlenie standardowo instaluje się przy wejściu na posesję oraz wejściu do domu. W tych miejscach dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika ruchu. Jednolicie oświetlone powinny być ciągi komunikacyjne. Lampy kieruje się poziomo do nawierzchni, ponieważ światło ukierunkowane ku górze będzie oślepiać użytkowników ścieżki. Obligatoryjnie, ze względów bezpieczeństwa, montuje się lampy na stopniach i nierównościach terenu. Oświetla się również miejsca spotkań towarzyskich np. tarasy, patia, werandy, altany. Wykorzystuje się oświetlenie poziome i pionowe. Warto również oświetlać elementy ogrodowe takie jak rzeźby fontanny, krzewy, drzewa, klomby czy trawy ozdobne.

Użycie światła podkreśli ich kształty oraz fakturę. Architekt dostosowuje typ lampy, moc, barwę światła do charakteru miejsca oraz funkcji jaka ma spełniać. Wykorzystuje się napięcie 230V oraz 12V. Przewód oświetlenia umieszcza się w rowkach. Przed przysypaniem systemu należy uruchomić system i sprawdzić czy prawidłowo spełnia swoją funkcję.

Zakładanie trawnika rolka lub z siewu

By uzyskać gęstą i jednolitą darń należy zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża. Podłoże przygotowujemy w kilku etapach. Pierwszym etapem jest wykonanie badań glebowych w celu oceny typu gleby oraz jej odczynu. Często konieczna jest wymiana podłoża, ponieważ trawnik wymaga przepuszczalnej, żyznej ziemi. Gleby gliniaste, wymagają rozluźnienia piaskami i żwirem, często zakłada się również instalacje drenującą. Do gleb piaszczystych dodaje się torfu lub ziemi kompostowej. Te zabiegi mają za zadanie poprawę warunków wodnych gleby. W celu usunięcia zanieczyszczeń mechanicznych wykonuje się separację gleby glebogryzarką separacyjną. Zarówno pod siew jak i pod rolkę należy starannie rozplantować i wyrównać teren. Trawnik wykonany metodą z siewu wygląda równie efektownie jak z rolki.

O efekcie końcowym decyduje głownie odpowiednie przygotowanie terenu. Jednakże między obiema metodami zakładania trawnika, możemy wyróżnić istotne zalety i wady. Zaletą trawnika z siewu jest niższa cena i możliwość precyzyjnego dobrania gatunków w określonych miejscach ogrodu, zaś wadą pracochłonność i kilkumiesięczny okres oczekiwania na efekty. Trawnik z rolki daje szybki efekt, a po upływie około 2 tygodni można intensywnie korzystać z trawnika. Wadą są wyższe koszty oraz konieczność intensywnej pielęgnacji w czasie kwitnienia.

Montaż systemów drenarskich

Stale lub okresowo zalewane tereny, przeważnie nie posiadają funkcji użytkowej w ogrodzie. Obszary te są problematyczne w utrzymaniu i nie wyglądają estetycznie. Ratunkiem może okazać się montaż systemu drenarskiego. Architekt podczas wizji lokalnej wykonuje badania terenowe i inwentaryzację terenu. Na podstawie uzyskanych danych, dobiera odpowiednią metodę odwadniania, materiał z którego zostanie wykonana instalacja, określa głębokość oraz lokalizację ułożenia przewodów, rodzaj i parametry podsypki filtracyjnej, a także miejsce odprowadzenia wody z instalacji.

Budowa stawów, oczek wodnych oraz kaskad ogrodowych

Spędzanie upalnych, letnich popołudni w pobliżu tryskającej fontanny, szumiącej kaskady wodnej czy pieniącego się wodospadu na własnej działce lub w ogrodzie brzmi jak nieosiągalne marzenie. Nic bardziej mylnego! Zamontowanie zbiornika we własnym ogrodzie nie jest aż tak skomplikowane i trudne. Istnieje wiele technologii i możliwości uwzględniających koszty, stopień trudności budowy, wielkość założenia oraz rodzaj gruntu. W niewielkim ogrodzie również można zaplanować elementy wodne. Trzeba jednak uważać by nie zaburzyć proporcji ogrodu. Jeśli zaprojektowany strumyk, kaskada czy oczko będzie zbyt duże, może zdominować przestrzeń i optycznie ją pomniejszyć. Zaś umiejętne zaaranżowanie wody w ogrodzie może zwiększyć przestrzeń, albowiem woda działa jak lustro.

Zdecyduj się na założenie stawu, oczka wodnego sadzawki, basenu, potoku lub kaskady wodnej w stylu jaki preferujesz. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie doboru materiału, charakteru założenia, techniki tworzenia zbiornika, oświetlenia oraz roślinności towarzyszącej. W naszej ofercie znajdą Państwo projekt zbiornika wodnego, założenie zbiornika wodnego, instalacja, konserwacja urządzeń, czyszczenie zbiorników wodnych.

Montaż tarasów drewnianych

Niepowtarzalnego uroku w ogrodzie dodaje, właściwie zaprojektowany i wykonany, drewniany taras. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie materiału, barwy, oraz wielkości, tak by projektowany taras współgrał z całym założeniem ogrodu, elewacją budynku oraz małą architekturą. Zbyt duży taras może zaburzyć stosunki wielkości w ogrodzie zaś za mały nie spełni funkcji wypoczynkowej. By uniknąć błędów warto kwestię projektowania i montażu powierzyć specjaliście. Najlepszym drewnem na taras jest drewno egzotyczne tek, massaranduba, bangkirai (wysoka trwałość, twardość, odporność na ścieranie), dąb (trwałe od egzotycznego) oraz sosna lub świerk (mniej trwałe od liściastych). Drewniany taras amortyzuje upadki jest przyjemny w dotyku, nie nagrzewa w takim stopniu jak płytki tarasowe czy polbruk. Zakładając drewniany taras trzeba jednak pamiętać o konieczności systematycznej konserwacji.

Budowa altan ogrodowych

Altana jest nie ocenionym elementem małej architektury ogrodowej. Osłania przed słońcem w upalne dni, zaś w deszczowe, chroni przed przemoczeniem oraz wiatrem. Jest miejscem wypoczynku oraz spożywania posiłku na świeżym powietrzu. Jako istotny składnik ogrodu musi być odpowiednio dostosowana do miejsca oraz użytkowników. Podczas konsultacji z klientem omawiane są wytyczne dla projektowanej altany. Należy ustalić odpowiednią lokalizację, wymiary, charakter oraz materiał z którego będzie wykonana. Najczęściej wykonuje się altany z drewna, metalu oraz cegły. Nowością zaskarbiającą coraz większą liczbę zwolenników są altany z żywych pędów wierzby. Do tworzenia drewnianych altan zwykle wykorzystuje się drewno świerkowe i sosnowe, rzadziej modrzewiowe, dębowe czy jodłowe.

Są masywne przez co mogą przytłaczać swą bryłą i zmniejszać optycznie przestrzeń w małych ogrodach. Metalowe wykonywane z giętych prętów lub kutej stali w odczuciu są lżejsze dlatego pasują do niewielkich ogrodów. Murowane zazwyczaj wykonywane z cegły, kamienia lub betonowych prefabrykatów. Stanowią silną dominantę w przestrzeni, dlatego polecane są do dużych ogrodów.

Mała architektura ogrodowa w tym grille i wędzarnie

Tworząc ogród oczekujemy, że będzie on spełniał nasze wymagania w kwestiach estetycznych jak również wypoczynkowych. Nie raz stanie się naszą jadalnią czy salonem, tak więc powinien być wyposażony w odpowiednie dodatki nadające mu swoisty charakter. Aby móc poczuć się w nim komfortowo, należy wzbogacić go w elementy małej architektury ogrodowej. Obiektami malej architektury są murki oporowe, altany, trejaże, pergole, huśtawki, ławy, siedziska, donice, grille i wędzarnie oraz wiele innych. Elementy te są wykonywane w najróżniejszych stylach i z różnorodnych materiałów. By utrzymać harmonię w kwestii doboru małej architektury, warto oddać się w ręce specjalistów, którzy doradzą wybór gotowych elementów dostępnych na rynku bądź przedstawią własny projekt dostosowany do potrzeb klienta.