Stała pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja zieleni

Dlaczego warto wybrać naszą firmę:

Inwestor, kupując dom, zwykle nie otrzymuje przyzwoicie zaplanowanego ogrodu. Najczęściej jest to obszar wyłożony nawierzchnią i obsiany złej jakości trawą. Sporadycznie zdarza się, że granice obsadzone są żywopłotem z tuj. Takiej przestrzeni brakuje podstawowych funkcji – reprezentacyjnej, użytkowej i rekreacyjnej. Nie posiada ona również odpowiedniej kompozycji, umiejętnie łączącej ogród z krajobrazem i domem. Ogród jedyny w swoim rodzaju, komfortowy, funkcjonalny, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, będący przedłużeniem wnętrza naszego domu, powstanie jedynie za sprawą należycie sporządzonego projektu. Projektu, który zostanie opracowany przez profesjonalistów w kilku istotnych etapach, takich jak: inwentaryzacja terenu, dokumentacja fotograficzna, tworzenie koncepcji projektowej, projektu technicznego, wizualizacji, projektu automatycznego nawodnienia ogrodu oraz oświetlenia, a także kosztorysu. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi projektowe oraz realizację. Oznacza to, że prócz podstawowego etapu tworzenia ogrodu – planowania zieleni, projektujemy i wykonujemy elementy techniczne takie jak nawierzchnie, murki oporowe, instalacje drenujące, nawadniające, oświetlenie oraz elementy małej architektury ogrodowej: altany, grille, wędzarnie, pergole, trejaże itp. Do tworzenia ogrodów wykorzystujemy wiedzę, wieloletnie doświadczenie oraz fachowy sprzęt.

Usługi jakie świadczymy

 

Co to jest pielęgnacja i dlaczego warto wybrać nasz projekt i odpowiedni ogród dla siebie (koszt pielęgnacji)

Pielęgnacja jest niezbędnym elementem, by ogród cieszył Państwa zawsze, nie zależnie od pory roku i mijającego czasu. Ogród jako, że składa się z żywych organizmów wymaga nieustannej troski. W Dream Garden zajmujemy się kompleksową pielęgnacją roślin obejmującą nawożenie, pielenie, koszenie, ściółkowanie, cięcie pielęgnacyjne i formujące, zabiegi aeracji, wertykulacji, włowania, piaskowania, dosiewania, odmładzania oraz wymiany roślin. Zabiegów konserwacji, renowacji i zabezpieczania wymagają różnorodne instalacje ogrodowe w tym systemy nawadniania, drenażu i oświetlenia oraz obiekty małej architektury. Niektóre z zabiegów wykonuje się doraźnie, jednorazowo w zależności od potrzeb.

Są jednak takie, które należy wykonywać systematycznie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zgodnie ze sztuką ogrodową i w odpowiednim terminie. Jeśli nie posiadasz wystarczającego doświadczenia, akcesoriów bądź zwyczajnie brakuje Ci czasu na wykonywanie pielęgnacji, skorzystaj z usług Naszej Firmy.

Istnieje wiele sposobów na zredukowanie ilości i częstotliwości wykonywanych zabiegów. Dobrze opracowany projekt ogrodu uwzględnia zastosowanie maty antychwastowej, korowania lub obsypywania rabat żwirem dzięki czemu zminimalizowana zostaje konieczność pielenia rabat. Zaprojektowanie automatycznego systemu nawadniania wyręcza nas w zabiegach podlewania, zarówno trawnika jak i rabat. Jeśli chcemy ograniczyć prace przy roślinach wystarczy dobrać odpowiednią roślinność nie wymagającą częstych zabiegów pielęgnacyjnych o umiarkowanych wymaganiach glebowych z wysoką odpornością na czynniki środowiskowe i choroby. Ogrody tego typu noszą miano „ogrodów bezobsługowych” i zyskują coraz większe uznanie.

Pielęgnacja trawnika

Nawet prawidłowo założony, gęsty i jednolity trawnik nie utrzyma się w swym nienagannym stanie jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Prócz podstawowych zabiegów takich jak regularne koszenie, podlewanie i grabienie, nie można zapominać o wykonywaniu aeracji, wertykulacji, wałowaniu, dosiewaniu, piaskowaniu, odchwaszczaniu i usuwaniu mchu. Najczęściej zapominamy o bardzo istotnym zabiegu aeracji i wertykulacji. Celem aeracji jest poprawa warunków wodnych, powietrznych i glebowych przez nakłuwanie trawnika kolcami areatora. Zabieg ten wykonuje się dwa razy w roku pomijając pierwszy rok od założenia. Celem wertykulacji jest rozluźnienie darni i usunięcie zalegających resztek (filcu, mchu) poprzez pionowe nacinanie trawnika.

Trawniki wertykulujemy raz w sezonie, zwykle na wiosnę z pominięciem 1 roku od założenia. Po zabiegu aeracji i wertukulacji należy wykonać piaskowanie. Zabieg ten poprawia warunki glebowe oraz wzmaga proces rozkrzewiania się darni. Wałowanie wykonujemy w zależności od potrzeby, zwykle jeśli zauważymy uwypuklenia darni po okresie zimowym.

Pielęgnacja nasadzeń

Rabaty, jak również pojedyncze nasadzenia w ogrodzie, wymagają troski. W szczególności w pierwszych latach od zasadzenia. Wtenczas każda z roślin musi zaaklimatyzować się do nowych warunków. Podstawowymi zabiegami wykonywanymi rokrocznie jest uzupełnianie kory, usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz zeschniętych części roślin, pielenie, nawożenie letnie i jesienne, podlewanie oraz cięcia formujące i pielęgnacyjne. Bardzo istotne jest przygotowanie roślin na sezon zimowy. Aby przetrwały okres zimy w dobrej kondycji, należy zabezpieczyć je przed mrozem, wiatrem i przesuszeniem. Osłanianie roślin należy wykonać tuż przed pierwszymi zapowiadanymi przymrozkami. Przedwczesne okrywanie osłabia naturalne procesy wzmacniania się roślin przed zimą. Odpowiednim materiałem do okrywania roślin jest agrowłónina, dostępna w postaci rolek lub płatów.

Materiał ten jest cienki, przewiewny i można go stosować wielokrotnie. Stosownym materiałem o podobnych właściwościach jest słoma. Do ochrony roślin wykorzystujemy również korę, trociny, gałęzie świerkowe i sosnowe a także suche liście, których zapewne nie brakuje jesienią w naszym ogrodzie. Warto pamiętać o ochronie roślin przed podgryzaniem przez gryzonie i zające, stosując osłonki sadownicze. Szczególnej ochrony wymagają rośliny zimozielone, które nie przerywają transpiracji w okresie zimowym, a co za tym idzie stale potrzebują wody. Pobieranie z zamarzniętej gleby nie jest możliwe, wiec rośliny muszą nagromadzić jej zapas na jesień. Podlewajmy zatem obficie rośliny zimozielone jesienią o ile nie wyręczy nas w tym deszczowa pogoda. Zabiegi należy przeprowadzać w odpowiednim czasie oraz zgadnie ze sztuką ogrodniczą warto więc powierzyć ich wykonanie profesjonalistom. Firma Dream Garden zadba o utrzymanie Państwa ogrodu w dobrej kondycji wykonując zabiegi jednorazowo lub w formie pakietu.

Wycinanie drzew

Firma Dream Garden zajmuje się wycinką i pielęgnacją drzew i krzewów, usuwaniem zagrożeń, wiatrołomów, wycinką lasów, sadów i nieużytków. Usuwamy drzewa i krzewy na prywatnych posesjach, cmentarzach oraz obszarach wielkopowierzchniowych. Jeśli drzewa na twojej posesji zaczynają przejawiać objawy, że mogą się zacząć rozłamywać albo może nastąpić wykrot, należy je jak najprędzej usunąć w trosce o Twoje bezpieczeństwo!